Londyn po wycieczce

Kolejna już grupa uczniów naszej szkoły wróciła właśnie z wyjazdu do Londynu, który odbył się w dniach 15-20 września 2024.

W programie wyjazdu nie mogło zabraknąć najważniejszych zakątków i zabytków stolicy Wielkiej Brytanii. Uczniowie wędrując wzdłuż Tamizy dotarli do mostu London Bridge, a następnymi punktami programu były: katedra Southwark, Teatr Szekspirowski, galeria Tate Modern. Po przekroczeniu mostu Millenium Bridge dotarliśmy do katedry St. Paul’s Cathedral.

Podczas kolejnych spacerów po stolicy uczniowie udali się na zmianę warty pod Buckingham Palace, przeszli przez St. James’s Park pod gmach Opactwa Westminster oraz Domy Parlamentu wraz ze słynną Wieżą Zegarową i Big Ben’em. Następnie dotarli do Trafalgar Square, mijając po drodze siedzibę premiera 10 Downing Street oraz bramy Gwardii Konnej.

Ostatnia wędrówka to przejazd pod Tower of London oraz rozpoznawalny na całym świecie most zwodzony Tower Bridge. Po zakończeniu rejsu statkiem po Tamizie uczniowie przesiedli się na mierzącą 135m karuzelę London Eye, z której mieli niepowtarzalną okazję na podziwianie zapierającej dech w piersiach panoramy Londynu. Udało się również „wskoczyć do” wszystkim znanego piętrusa- czerwonego double decker’a oraz podróżować sterowaną komputerowo kolejką przez dzielnicę drapaczy chmur Canary Wharf do Greenwhich, gdzie uczniowie mieli okazję stanąć na południku „0”.

Ale zwiedzenie stolicy to nie wszystko. Aby uczestnicy mogli poczuć atmosferę niezwykle urokliwych miasteczek nadmorskich oraz mieli szansę na niezapomniany spacer na łonie natury podziwiając bezkres zielonych pól i łąk na południowym wybrzeżu Anglii, zorganizowano jeden dzień w Brighton. W planie tego dnia: spacer po molo, następnie po terenach otaczających Królewski Pawilon oraz wąskimi, klimatycznymi uliczkami tzw. The Lanes. To, co z pewnością na długo zapisało się w pamięci młodych podróżników to wyprawa na otaczające miasto malownicze klify Seven Sisters.

Bardzo ważnym elementem tego wyjazdu była możliwość spędzenia czasu wspólnie z rodzinami, które nas gościły. Pobyt w prawdziwym brytyjskim domu to niepowtarzalna okazja do tego, aby zobaczyć jak naprawdę żyją mieszkańcy Wysp Brytyjskich. Można poznać zwyczaje, różnice kulturowe i lokalną specyfikę – w tym podwójne krany i dziwne gniazdka elektryczne wymagające specjalnych przejściówek. Warto także wspomnieć o aspektach językowych – każdy kontakt z rodziną to okazja do konwersacji po angielsku chociażby podczas posiłku, co stanowi dodatkowe uzupełnienie programu ćwiczeń i zwiedzania realizowanego przez cały dzień.