Wymiana z Bergamo`23 – Włosi w Poznaniu

WYMIANA Z BERGAMO ’23

Wspaniała przygoda rozpoczęła się w marcu, kiedy to my, uczniowie IX Liceum w Poznaniu, wyruszyliśmy do Liceo Mascheroni w Bergamo we Włoszech, w ramach 35-tej wymiany młodzieży między naszymi szkołami.

Pierwsze dni spędziliśmy fascynując się urokami Wenecji i Mediolanu, poznając kulturę i historię tych miejsc. A mieszkanie w domach włoskich rodzin sprawiło, że poczuliśmy prawdziwy smak życia we Włoszech, doświadczając ich zwyczajów i przez moment żyjąc ich życiem.

W trakcie naszego pobytu mieliśmy niezapomnianą okazję uczestniczyć w dniu kuchni narodowych, gdzie każde państwo uczestniczące w wymianie, prezentowało swoje wyjątkowe dania. To było nie tylko smakowanie kulinarnych specjałów, ale także możliwość podzielenia się naszą polską kulturą.

W trakcie polskiej części wymiany, która zakończyła się w piątek, 29 września, zaszczyciliśmy naszych gości wycieczkami do malowniczego Wrocławia i urokliwego Gdańska. Odwiedziliśmy zoo, plażę i inne ciekawe miejsca, ukazując bogactwo naszego kraju. Nie mogło zabraknąć także wizyty w ciekawych miejscach Poznania, gdzie Poznańskie Koziołki, Muzeum Pyry oraz Muzeum Rogalowe zachwyciły naszych gości.

Gra miejska, zjazdy kolejką górską przy jeziorze Malta i wiele innych atrakcji sprawiły, że nasza wymiana była nie tylko edukacyjna, ale także pełna radości i niezapomnianych chwil. To doświadczenie na zawsze pozostanie w naszych sercach, łącząc nasze dwie kultury i ucząc nas tolerancji i wzajemnego szacunku.