Wymiana Poznań-Bergamo

Od 21 do 27 września włoscy uczestnicy wymiany Poznań-Bergamo (mającej już ponad 30-letnią tradycję!) przebywali w Polsce, goszczeni przez rodziny uczniów naszego Liceum.

Wrześniowa rewizyta (po marcowym pobycie uczniów Dziewiątki we Włoszech) obfitowała w działania o rozmaitym charakterze.
Pobyt w Poznaniu rozpoczął się od odwiedzin serca naszego regionu i całej Polski: Ostrowa Tumskiego. Interesująca opowieść przewodnika przybliżyła Włochom (i przypomniała Polakom) początki formowania się naszego państwa.

Uczniowie odwiedzili dwa poznańskie muzea: Pyry i Rogala (marcińskiego). Poznali tam, słuchając prelekcji i uczestnicząc w ciekawych zajęciach, poznańską tradycję kulinarną i dzieje Wielkopolski. Zjedli samodzielnie upieczone ziemniaki przyprawione tymiankiem i spróbowali naszych słynnych makowo-migdałowych rogali.

Podczas dwóch całodniowych  wycieczek krajoznawczych polsko-włoska grupa  odwiedziła Wrocław i Gdańsk. Młodzież poznała historię tych miast, odwiedziła m.in. najważniejsze zabytki i skosztowała tradycyjnej polskiej kuchni stołując się w małych, lokalnych restauracjach.
Włosi gościli również w murach naszej Szkoły. Poczęstowali nas przygotowanymi przez siebie potrawami podczas Dnia Języków Obcych, obejrzeli nasze sale lekcyjne,  uczestniczyli nawet  w lekcjach, np. rozwiązując zadania matematyczne…

Brak miejsca nie pozwala wspomnieć tu o wielu innych aktywnościach, którymi wypełniony był ten krótki, bo jedynie tygodniowy pobyt uczniów włoskich w Poznaniu. Dodajmy tylko, iż zakończył się on wizytą w śródeckiej lodziarni i zabawą: przejazdem kolejką górską nad Jeziorem Maltańskim.

Mamy nadzieję, że tradycja polsko-włoskiej uczniowskiej wymiany będzie kontynuowana. Arrivederci nasi włoscy przyjaciele!